CHP’li Özcan PURÇU İsyan etti: “Meclis Makamını arayan 10 kişiden 8’i hastaneden randevu talep ediyor.”

AnalizPolitika

Written by:

CHP’li Özcan PURÇU İsyan etti: “Meclis Makamını arayan 10 kişiden 8’i hastaneden randevu talep ediyor.”

CHP’li Özcan PURÇU ; “Sadece temmuz ayında 95 hekim belge alarak yurt dışına göç etmek için belge aldı.”

CHP’li Özcan PURÇU; “Ataması yapılacağı açıklanan 85 bin yardımcı personel sağlığı kurtarmak için yetmez; doktorların göçünü önlemek; şiddet yasasını acilen çıkartmak gerekir. Sağlık sistemi SOS diyor; Bakanlık pembe tablo çiziyor. Artık pembe gözlükleri çıkarın; vatandaşın sağlığıyla oynamayın.” diyerek sağlık sistemine isyan etti.

Alınmayan randevular; şiddet gören doktorlar

Son zamanlarda alınmayan randevular yüzünden makamlara en çok hastanelerden randevu taleplerinin geldiğini belirten Özcan Purçu; “Sağlık sistemi çöktü. Vatandaş ölüme terk edildi. En acil vakalarda bile sistem üzerinden randevu alamayan vatandaşlar bizleri dört koldan randevu için arar oldu. ” dedi.

Sağlık Sistemi KAOS içinde

Sosyal devletin asli görevinin vatandaşlarının en temel ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu hatırlatan Özcan Purçu; bir taraftan randevu alamayan yurttaşlar sorun yaşarken; diğer taraftan “giderlerse gitsinler “denilerek meslekleri HİÇ’leştirilen doktorlarımızın da ağır çalışma koşulları, yetersiz ücretleri ve gördükleri şiddetler nedeniyle ülkeyi terk ettiklerini; bunun da sağlık sistemini daha da kaosa sürüklediğini ifade etti.

Türkiye’den ayrılan doktor sayısının 10 yıl öncesine kadar 50 kat arttığını belirten Özcan Purçu; sadece bu yılın ilk 7 ayında bin 402 doktorun ülkeyi terk ettiğini; pek çok ilde doktor eksikliği nedeniyle hastaların yakın illere nakledildiğini vurguladı.

Özcan Purçu konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Hasta aylarca randevu için uğraşıyor. Güçlükle randevu alan hasta;saatlerce hastane koridorlarında bekliyor. Hastanede randevu bulup muayene olma aşamasına gelen hasta; doktorlara uygulanan yoğun çalışma mobingi nedeniyle kısacık sürede muayene olabiliyor. Doktor yoğun tempodan mutsuz; gördüğü şiddet de cabası. Hastalar tedavi olsa ilaç bulamıyor. İlaç bulan parası olmadığı için alamıyor. Eczaneler veresiye defterleriyle dolup taşıyor. SMA’lı çocuklar ilaçlarını alamadığı için hasbel kader kaderlerine terk ediliyor. Özetle sistem çöküyor.”

Sağlık sistemi neresinden tutsan elinde kalıyor

Özcan Purçu; son zamanlarda kilit noktasına gelen sağlık sistemindeki sorunlara yönelik  “Hastanelerde kuyruk yok diyorsunuz; randevu alamayan vatandaş hastane kapısına dahi ulaşamıyor. Olan hastaneleri kapatıyorsunuz; kamu zararı yaratıyorsunuz; şiddet mağduru doktorlar ülkeyi terk diyor. Sadece temmuz ayında 95 hekim yurt dışına göç etmek için belge alırken; bunun 15 hekimi İzmir’den; 41 hekimi İstanbul’dan; 23 hekimi Ankara’dan. Doğuda ise durum daha vahim; doktorlar ortalama 70 ile 140 hasta bakarken; acillerde bu sayı 500’ü hatta bazı yerlerde 1000’i buluyor.

Ameliyathanelerde medikal sıkıntısı yaşanıyor. Aile hekimleri kiralarını ödeyemiyor; satılık ASM’lerin sayısı artıyor. Ataması yapılacağı açıklanan 85 bin yardımcı personel sağlığı kurtarmak için yetmez; doktorların göçünü önlemek; şiddet yasasını acilen çıkartmak gerekir. Sağlık sistemi SOS diyor; Bakanlık pembe tablo çiziyor. Artık pembe gözlükleri çıkarın; vatandaşın sağlığıyla oynamayın” diyerek iflas eden sistem için acilen çözüm bulunmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir