CHP’Lİ HAKVERDİ, SON YILLARDA YAŞANAN YÜKSEK KİRA ARTIŞLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN KOMİSYON KURULMASINI ÖNERDİ

AnalizPolitika

Written by:

CHPLİ ALİ HAYDAR HAKVERDİ, SON YILLARDA YAŞANAN YÜKSEK KİRA ARTIŞLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN KOMİSYON KURULMASINI ÖNERDİ

 

Hakverdi, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde; “Derinleşen ekonomik kriz birçok sektörü etkilediği gibi, konut fiyatlarını ve kira bedellerini de olumsuz yönde etkilemiştir. Ülkemizde özellikle son iki yıldaki kira artış oranları, enflasyon oranının çok üzerinde seyretmektedir. Bu durum, ev veya işyerlerinde kiracı olan vatandaşlarımızı zor durumda bırakmaktadır. En temel insan haklarından birisi olan barınma hakkı, tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve anayasamız ile güvence altına alınmıştır. Buna rağmen birçok vatandaşımız barınma sorununu çözememiş ya da çözse bile kiralarını ödemekte büyük zorluk yaşamıştır ve yaşamaya da devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

DERİNLEŞEN EKONOMİK KRİZ, VATANDAŞLARIMIZI BARAKALAR, ÇADIRLAR VE MEKRUH BİNALARDA YAŞAMAYA MAHKÛM EDİYOR

CHP’li Hakverdi, “Özellikle son yıllarda yaşanılan ağır ekonomik kriz nedeni ile vatandaşlarımız zor durumda. Bırakın kirayı, faturalarını dahi ödeyemeyecek duruma geldiler.  Pandemi ile birlikte kira fiyatlarında enflasyonun çok üzerinde yaşanan artışlar, birçok vatandaşımızı evsiz bıraktığı gibi, birçok vatandaşımızı da mal sahipleri ile davalık duruma getirmiştir. Özellikle son 2 yılda büyükşehirlerde neredeyse %400’e varan kira artışları görülmektedir. Bu fahiş kira artışları nedeni ile çoğu vatandaş kiralarını ödeyemedikleri için evsiz kalmıştır. Ülkemizde halen insan onuruna yakışmayan bir şekilde çadırlarda, barakalarda ve mekruh binalarda yaşayan binlerce vatandaşlarımız bulunduğu düşünüldüğünde, kira artışları sonrası bu sayı maalesef her geçen gün katlanarak artacaktır.” dedi.

YÜKSEK KİRA ARTIŞLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK, MAL SAHİBİ VE KİRACILARI KARŞI KARŞIYA GETİRMEYECEK ADIMLAR İVEDİLİKLE ATILMALIDIR

Son olarak Hakverdi, “Türkiye, uluslararası sözleşmeler ve anayasa ile, barınma hakkını güvence altına almıştır; fakat yaşanan yüksek fiyat artışları artık bu hakkın çok daha fazla ihlal edildiği bir duruma dönüşmüştür. Bir an önce, özellikle konut ve işyeri kiralarında yaşanan yüksek artışın önüne geçilmeli, mal sahiplerini ve kiracıları karşı karşıya bırakan bu sürece dair, başta barınma sorunu yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere; her iki tarafı da koruyacak önlemler alınmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir