CHP’Lİ BULUT: TALEP ÇOK, AŞI YOK

AnalizPolitika

Written by:

Covid-19’dan korkan yurttaş, grip aşısı olmak için eczanelere akın etti

Eczaneler aşıya yetişemiyor

Talep yoğun aşı yok

Koronavirüs salgını ile birlikte yurttaş sonbaharı beklemeden zatürre ve grip aşısı olmak için sıraya girdi. Eczaneler aşı talebine yetişemiyor. CHP Adana Milletvekili, eczacı Burhanettin Bulut, aşıya yoğun bir talep olduğunu, tedarikte sorun yaşandığına dikkat çekti. Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın plansızlığını eleştirerek, aşı adedinin acilen artırılmasını istedi.

 

CHP Adana Milletvekili, eczacı Burhanettin Bulut, eczanelerin yurttaşın zatüree ve grip aşısı talebine yetişemediklerini söyledi. Koronavirüs nedeniyle enfekte olan kişi sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Bulut, sonbaharın gelmesiyle birlikte grip ve zatüree hastalıklarında da artış yaşanacağına dikkat çekti. Bu hastalıklardan korunmanın yolunun aşıdan geçtiğini anlatan Bulut, hem tanı karışıklığının yaşanmaması hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından aşının önemini vurguladı. Bulut, Covid-19 enfeksiyonu bakımından yüksek risk grubunda bulunan 65 yaş üstündeki kişiler, akciğer, kalp, böbrek, şeker hastalığı bulunanlar için aşının önemli olduğunu kaydetti.

 

‘Tedarikte sorun var’

 

Bulut, Covid 19 nedeniyle yurttaşların aşıya yoğun bir talep gösterdiğini, yoğunluk ve tedarikteki sorun nedeniyle özellikle kronik hastalığı olanların bu aşıları yaptırmakta güçlük çekeceğini bildirdi. Zatüree ve grip aşısının toplam fiyatının 400 TL’nin üzerinde olduğunu kaydeden Bulut, “Covid 19 ile grip benzer semptomlar gösteriyor. Vatandaşlar aşının pahalı olup olmadığına aldırmadan, eczanelerde sıraya girdi. Bir an önce sonbahar gelmeden aşı olmak istiyorlar. Hastaneler koronavirüs nedeniyle zaten doluluk oranında ulaştı. Aşının tedarik edilmesi Covid-19 ile tanı karışıklığı yaşanmaması ve hastanelerin doluluk oranının azaltılması açısından da çok önemli” dedi.

 

‘Adedi hemen artırın’

Sağlık Bakanlığı’nın plansızlığını eleştiren Bulut, “Pandemi sürecinde sonbaharda aşıya talebin yoğun olacağı bu kadar açıkken, Bilim Kurulu mutlaka grip ve zatüree aşısı olmayı önerirken, şimdiden bu krizin yaşanması kabul edilemez. Sipariş edilen aşı adedi zaman kaybedilmeden artırılmalıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir