Chp’li Barut: Geçen sene 12 lira olan bir torba çimento bugün 29 lirayı aştı

AnalizPolitika

Written by:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, iş dünyası temsilcileriyle buluşmaları kapsamında müteahhit ve sanayicilerle bir araya geldi. Türkiye’de emekçilerin yaşamını çıkmaza sokan AKP’nin yanlış politikaları sonucu üreten çiftçinin de, değer yaratıp istihdam sağlayan sanayicinin de mağdur olduğunu söyledi. Geçen yıl 12 lira olan bir torba çimentonun bugün 29 lirayı aştığını belirten Barut, ekonomide yaşanan sorunlara çare bulunmasını istedi.

 

“TOPLUMSAL REFAHA KAVUŞACAĞIZ”

 

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama dönemi öncesinde iş dünyası temsilcileriyle buluşmalarına devam etti. Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) ve Adana Sanayi Odası’na (ADASO) giderek müteahhit ve sanayicilerle bir araya gelen Ayhan Barut, sorunları ve çözüm önerilerini dinledi, birlikte neler yapılabileceğini konuştu. Türkiye ve kent ekonomisinin masaya yatırıldığı görüşmelerde gösterilen ilgiye teşekkür eden Ayhan Barut, “Ülkemizin gelişip kalkınması ve halkımızın refahı için dün olduğu gibi bugün de yarın da elimizi taşın altına koymaya, yaşanan kaosun son bulması için çaba göstermeye devam edeceğiz. Söz veriyoruz, halkın iktidarında çözüm projeleriyle toplumsal bir refaha kavuşacağız” dedi.

 

“KDV İNDİRİMİ YAPILMALI”

 

İlk olarak AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve müteahhitlerle buluşan Ayhan Barut, iletilen problemleri, çözüm önerileri ve talepleri dinleyip not aldı. Ekonomide yaşanan gelişmelerin ele alındığı ziyarette konuşan Barut, “Ülkemizde her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de, yapı sektöründe de çok ciddi sorunlar var. Çimentodan demire girdi maliyetlerinde inanılmaz bir artış var. Geçen sene torbası 12 lira olan çimento bugün 29-30 liraya ulaştı. Bu rakam bile yaşanan vahim durumu gösteriyor. İlk olarak demir ve çimento gibi kalemlerde KDV indirimi yapılmalıdır. Kamuya iş yapan müteahhitlerin fiyat farkı kararnamesi beklentilerine yanıt verilmelidir. Sektörün feryadı duyulmalı, iktidar artık bir adım atmalıdır” diye konuştu.

 

“YAPISAL REFORM BEKLENİYOR”

 

İş dünyası temsilcileriyle buluşmalarını sürdüren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, sonrasında ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ADASO Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, yönetim kurulu üyeleri ve sanayicilerle bir araya geldi. Ekonominin içinde bulunduğu durumu ele alıp görüş alışverişinde bulunan, sorunları dinleyip çözüm adına neler yapılabileceğini konuşan Ayhan Barut, “Türkiye’de AKP’nin yanlış politikaları sonucu emekçiler gibi üreten çiftçi de değer yaratıp istihdam sağlayan sanayiciler de mağdur. Kredi Garanti Fonu’ndan teşviklere, iş dünyasının beklediği yapısal reformlardan desteklere dek iletilen tüm konuları Meclis kürsüsünden dile getirmeye, iktidarı göreve çağırmaya devam edeceğiz. Halkın iktidarında toplumsal refaha kavuşacağız” şeklinde konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir