CHP VE DEĞİŞİM

AnalizPolitika

Written by:

CHP’de değişim gerekli ve olmalı elbette. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Hele hele CHP gibi, tarihimizin en büyük ve köklü devrimlerini gerçekleştiren, Emperyalizme karşı mücadeleden gelen, Kuvayi Milliye destanı İle Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık imbiğinden ,vicdanından süzülerek ilkeleri billurlaşan, Kurtuluşun ve Kuruluşun Başkomutanı tarafından İlkeleri Altı Ok’ta vücut bulan 100 yıllık Çınar CHP. Devrimin ve direnişin partisi ,kökleri üzerinden yeni filizler verecek ve Osmanlı’nın Külleri arasından yarattığı Genç Cumhuriyet gibi yeniden Halkın önünde Umut olacaktır.

Değişimin neden ve nasıl olması gerektiğini İlkeleri ve gerekçeleri ile ortaya koymalıyız zira Siyaset böyle bir bilim dalıdır, diğer bilim dallarından ayrılan en önemli yanı ise soyut bir bilim dalı olmasıdır. Neden sorusunun yanıtı-kanıtı iki artı iki eşittir dört gibi somut değildir . Siyaset Bilimi ve Hukukun dayandığı soyut bilimlerin kanıtları ortaya konulan GEREKÇELER’dir. O halde soralım CHP NEDEN DEĞİŞMELİDİR ?

Gerekçe

1- 21 Yıldır Türkiye ‘yi Otokratik-Dinci bir anlayışla yöneten, toplumda kutuplaşma ,kamplaşma yaratan, yasama yürütme yargı güçleri arasındaki denge ve denetimi ortadan kaldıran AKP’den iktidarı alamadığı İçin değişmelidir.

2-Cumhuriyetin 100. Yılında seçimi kaybettiği için değişmelidir.

3- 13Yıldır CHP ‘de iktidar olan anlayışın CHP’de Partiiçi Demokrasiyi, değişim ve dönüşümü sağlayabilecek ilkeleri Tüzükte düzenlenmediği için değişmelidir

4-Atatürkçü,çağdaş ,devrimci, aydınlık ,Halkçı ,Emekçi işçi ve köylüleri, ezilen yoksul kesimlerin ,gençlerin İktidar umutlarını İktidara taşıyamadığı İçin DEĞİŞMELİDİR.

5-AKP’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet rejimine rejimin değişmesine engel olamadığı Referandumu kaybettiğimiz için değişmelidir.

Daha birçok gerekçe sayılabilirse de esas olan bunlar tabi. Şimdi gelelim ikinci soruya CHP NASIL DEĞİŞMELİDİR?

Öncelikle ifade etmeliyiz ki CHP’nin sorunu KİŞİLERİ değiştirmek değil KURALLARI değiştirmektir ,CHP’ye KRAL değil KURAL lazım . En önemli ve kritik yanıt nasıl sorusunun yanıtında tabi .Çünkü CHP bugün Türkiye’nin genel iktidarında olmamakla birlikte Yönettiği Büyükşehir ,İl ve İlçe hatta Belde Belediyeleri vasıtasıyla nerede ise Türkiye nüfusunun nerde ise yüzde 60 nın yaşadığı Belediyeleri CHP li YÖNETİMLER yönetmektedir. Ayrıca CHP TBMM ‘de de Anamuhalet konumunda Türkiye’nin siyasal ve toplumsal gündemini belirleme gücüne sahiptir. 81 İlde ve İlçelerdeki, Beldelerdeki hatta Mahallelerdeki örgütleri ,üyeleri ,genç ve kadınları İle Türkiye ‘nin değil sadece Avrupa’nın en dinamik ve gerçekten güçlü örgütlenmesine ve geleneklerine ,kadrolarına sahiptir. CHP’yi Değiştirmek isteyen Arkadaşlara şunu sormak gereklidir. Tabi ki lider çok önemli olmakla birlikte Liderin ideolojik yönetim anlayışı ilkeleri, kadroları , geçmişte ve bugün söyledikleri ve yaptıkları arasındaki tutarlılık ,DEĞİŞİM kapsamında neyi nasıl değiştirmek? Bize göre de DEĞİŞİM mutlaka olmalı ama

1- Değişim Partiiçi demokrasiyi amasız fakatsız sağlayacak bir tüzük

2-Yüzde 5 kontenjan dışında Bütün Milletvekilleri ,Belediye Başkanları ,Meclis üyeleri önseçimle seçilmesini

3-Her göreve seçilen Milletvekili de Belediye Başkanı da İl Başkanına da 3 dönem kuralı uygulanmalı .

4-Partinin İLÇE ve İl Başkanları ,hatta Genel Başkanları da dahil bütün seçimler aktif bütün üyelerle yapılmalıdır.

5-Delege sistemi bilişim ve teknoloji sistemi ile tamamen kaldırılmalı doğrudan demokrasiye geçilmelidir.

Değişim kişilerle değil kurallarla olur. CHP’de Ülkeyi yönetmekten partiyi yönetmenin daha zor olduğu söylenir ,partimizde 13 yıldır özveri ile ve halkın iktidarını kurmak ,ülkeyi bir barış ve kardeşlik ülkesi haline getirmek için herşeyi yapan sessiz güç Gandhi’den Namı diğer Bay Kemal’den talebimiz ve ona çağrımızdır bugün. Değişimi tartıştığımız şu günlerde Sayın Genel Başkanımız .Siz haklı olarak diyorsunuz ya CHP’ye kral değil kural lazım. Kişileri değiştirmek yetmez ,kuralları değiştirmeliyiz ”Milletin Vekilini Millet SEÇER” seçmeli .Milletin Belediye Başkanını Millet SEÇER seçmeli .Siz siyasette sessiz Güç olarak ünlendiniz ,şimdi sizden CHP ‘nin Demokrasinin GÜÇLÜ sesi olarak talep ediyoruz. Sayın genel başkanım Şimdi artık dereyi de geçelim, atı da değiştirelim. Şimdi tam zamanı CHP’nin devrimci demokratik özünü Bütün Türkiye’ye haykırma zamanı .

DEVRİMCİ DEMOMRATİK BİR TÜZÜK İÇİN ŞİMDİ TAM ZAMANI

09.06.2023 Av.Namık Havutça 24&26. Dnm CHP Balıkesir Milletvekili

One Reply to “CHP VE DEĞİŞİM”

  1. Sümran uymaz dedi ki:

    Sayın vekilim Beni az çok tanıyorsunuz söyleyecek o kadar çok şeyim var ki ama beni tanıdığınız kadarıyla birazcık sözüme esirgemediğimi de az çok bilirsiniz Onun için fikirlerimi burada yazmaktan çekiniyorum Evet bir şeyler değişmeli ama bir şeyleri değiştirmeden önce ilk önce şapkalarımızı önümüze koyup bu ülkedeki insanların 73 yıldır Cumhuriyet Halk Partisine niye iktidar yapmadığını oturup bir düşünelim emin olun Eğer tarafsız düşünürsek Hatalarımızı bir bir Kendimizi çok rahat bulacağız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir