Bulut: Grip Aşısında Her Yıl Aynı Plansızlık

Analiz

Written by:

CHP ADANA Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın sisteminde yaşanan sorun nedeniyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara grip aşısının reçete edilememesini Meclis gündemine taşıdı. Her yıl grip aşısıyla ilgili aynı sorunların yaşandığını kaydeden Bulut, “Sağlık Bakanlığı’nın bu plansızlığı ve ciddiyetsizliği halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor” dedi.

CHP ADANA Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın sisteminde yaşanan sorun nedeniyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara grip aşısının reçete edilememesini Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge veren Bulut, “Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlama tedbirleri, maske ve mesafe zorunluluğu, işletmelerin kapalı olması nedeniyle grip vakaları önemli ölçüde düşmüştür. Ancak bu yıl grip mevsiminin başlamasıyla birlikte ülkemizde yine grip aşısı krizi baş göstermiştir” dedi.

AŞILAR SİSTEME TANIMLANMADI

Tedarik edilen aşıların 85 TL’ye eczanede satışa sunulurken, riskli gruplara uygulanan ücretsiz grip aşısının sisteme tanımlanmadığı için 15 gündür reçete edilemediğini kaydeden Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın sisteminde yaşanan sorun nedeniyle aile hekimlerine ve hastanelere giden 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan, risk grubundaki yurttaşların, aşısını yazdıramadan dönmek zorunda kaldığını belirtti.

HER YIL AYNI SORUN

Grip ilaçlarının temini ve dağıtımı konusunda her yıl aynı sorunun yaşandığının altını çizen Bulut, “Geçtiğimiz yıl da grip aşısı salgının pik yaptığı dönemde eksik ve çok geç gelmişti. Bu yıl ise grip aşısı erken temin edildi ama sistemdeki sorunlar nedeniyle depolarda bekletiliyor” dedi. Okulların açıldığı, bulaş riskinin arttığı dönemde bu plansızlık ve ciddiyetsizliğin halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunun altını çizen Bulut, özellikle risk grubunda olanların bir an önce aşılanması gerektiğini bildirdi.

SORUN NEDEN KAYNAKLANDI?

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Sağlık Bakanlığı’nın sisteminde yaşanan sorun neden kaynaklanmaktadır?

GRİP AŞISI ÜCRETSİZ OLACAK MI?

-Grip aşısının sisteme tanımlanamamasının gerekçesi nedir?

-65 yaş üstü, kronik hastalığı olan kaç vatandaşa ücretsiz grip aşısı planlaması yapılması kararlaştırılmıştır?

-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar riskli grupta olan kaç vatandaş grip aşısı olmuştur?

-Grip aşısının bütün vatandaşlara ücretsiz yapılması konusunda herhangi bir planınız var mıdır?

-Bu yıl kaç grip aşısı ithal edilmiştir? Grip aşılarına ödenen tutar ne kadardır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir