BUGÜNÜN ADBÜLHAMİD’İ

AnalizPolitika

Written by:

27 Nisan 2022 tarihinde partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gezi Davası’na değinerek; “1908’de istibdata karşı koyan ruh neyse, Gezi de odur, kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” demişti. Meral Akşener, 20 Mayıs Cuma günü Halk TV’de katıldığı bir programda da; “Bugünün Abdülhamid Han’ı, Recep Tayyip Erdoğan’dır” ifadesini kullandı.

AKP genel başkanı Tayyip Erdoğan 21 Mayıs 2022 tarihinde AKP Gençlik Kolları tarafından Yeni Adana Stadyumu’nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada; “Abdülhamid Sultan’a dil uzatan, laf atan hanımefendiye şunu sormak lazım; 33 yıl hasta dev diye takdim edilen Osmanlı’yı bir karış toprak kaybetmeden yöneten Sultan Abdülhamid’e hakaret haddini aşmazlıktır. Ve bu haddini aşanlara bu millet 2023 seçimlerinde haddini bildirecektir. Meral hanım, sen kim, Sultan Abdülhamid’e saygısızlık kim? Abdülhamid Han, devrinin emperyalistleriyle ve onların içerdeki maşalarıyla mücadele etmiş bir medeniyet ve millet sevdalısıdır. Varsın birileri Gezi olaylarını Abdülhamid Han’ın devrilişine benzeterek emperyalistlere selam dursun. Biz ecdadın izinden yürümeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Gerekli bilgi birikimine, donanıma ve kültüre sahip olmayanların yaptıkları konuşmalar, insanları güldürmekten başka işe yaramamaktadır. Bunun yanında ülkenin ne kadar bilgisiz kişiler tarafından yönetildiği de açıkça görülmektedir.

1876 ile 1909 tarihleri arasında 33 yıllık saltanatında “bir karış toprak kaybetmedi” denilen 16 eşli, 34. Osmanlı Padişahı Abdülhamid (1842-1913), Tunus, Girit, Mısır, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Niş, Teselya, Kıbrıs, Erzurum, Kars, Ardahan, Batum olmak üzere 1,5 milyon kilometrekare toprak kaybetmişti. En çok toprak kaybeden padişah olarak bilinen baskıcı Abdülhamid’i iyi tanımak gerekir.

“Emperyalistlerle mücadele eden” Abdülhamid, hazinede para kalmayınca 1891 yılında, daha önceki padişahlar gibi ünlü Yahudi banker Rothschild’e başvurur. Rothschild; %4 faizle, ödeme süresi 60 yıl olan, 6 milyon 316 bin 920 Sterlin borç verir. Hazine iyice boşalınca, tam takır olunca 1894 yılında Abdülhamid, yine Rothschild’e başvurur. Rothschild, %3,5 faizle, ödeme süresi 61 yıl olan 8 milyon 212 bin 340 Sterlin borç verir. Osmanlı Devleti, bu borcu yıllık 330 bin Sterlin taksitlerle ödemek üzere borç senetleri imzalar.

“Emperyalistlerle mücadele eden” Abdülhamid’in bu borçlarını ödemek, ilk kez emperyalizmi yenen Mustafa Kemal Atatürk’e kalmıştır. Yok olan, yıkılan Osmanlı’nın borçları, Türkiye Cumhuriyeti tarafından ödenmiştir. Osmanlı Devleti’nin çöküş dönemi padişahlarından Abdülhamid’e “ulu hakan” diyenler; büyük kurtarıcımız Atatürk’e hakaretler yağdırmaktadır.

Eşsiz liderimiz Atatürk’ün adını her yerden silmek isteyenlerin, “iki ayyaş” diyenlerin, Atatürk Havalimanı’nı kapatarak, pistleri yok etmeye çalışanların, Atatürk’ten ve laik, demokratik cumhuriyetimizden intikam almak isteyenlerin, baskıcı yönetim kuran Abdülhamid’e sarılmaları doğaldır. Çünkü hepsi aynı yolun yolcularıdır.

Abdülhamid döneminin baskılarına benzer olaylar, günümüzde de yaşanmaktadır. O yüzden Meral Akşener’in “bugünün Abdülhamid Han’ı, Recep Tayyip Erdoğan’dır” sözünde yadırganacak, eleştirilecek bir durum söz konusu değildir. Eleştirilmesi gereken konu, büyük Atatürk’e karşı yapılan hakaretlerdir. Kurtarıcısını eleştirenler, özgürce yaşadıkları topraklara yabancılaşan vatan hainleridir, bölücülerdir, yobazlardır, çıkarcılardır, dış güçlerin maşalarıdır. Ancak er ya da geç hepsine hak ettikleri yanıtın verileceğinden kimse şüphe duymamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir