BİR DÖNEM BİLGİSAYAR VE TELEFONLARDA TÜRKÇE KARAKTER NEDEN YOKTU?

MedyaPolitika

Written by:

                 Bir dönemler hatırlarsınız cep telefonlarından SMS çekerken ş,ğ,ç gibi Türkçe karakteri kullanmak isterseniz iki katı kontörümüz kesilirdi peki ya bunun sebebi neydi, kimdi?

                Latin-1 dil ailesine göre yapılan bu çalışma için Türkiye’den de heyet isteniyor. Konu Kenan Evren’in önüne geldiğinde, bu tür bir çalışmanın gereksiz olduğu ve masraflı olduğu gerekçesiyle bütçe ayrılmıyor.

                1980’lerin başında bilgisayarlardaki evrensel karakter setleri oluşurken Türkiye askeri dönemden geçiyordu. İrlanda’da düzenlenen toplantıya Türk Standartları Enstitüsü katılmadı. Böylece cep telefonlarında Türkçe karakteri tanımama sorunu doğmuş oldu.

                Türkiye heyeti, konferansa katılamadığı için kullandığımız ş, ğ, ı vb. harflerin tanımlanması konusunda bir öneri gitmiyor. Doğal olarak bu harfler tanımlanmıyor ve “ş” yerine “sh” ya da “$” yazılması gerekiyor bir süre.

                1 kontöre gitmesi gereken kısa mesaj, Türkçe karakter tanımlanmadığı için 160 karakter kotasını aşıyor. Mesaj ikiye bölünüyor. Bu yüzden mesajı gönderen kişi 1 kontör yerine 2 kontör ödemesi yapmak zorunda kalıyordu. 13 kuruş ödeme yapacak GSM kullanıcısı 26 kuruş ödemek durumda kalıyordu. Hatta hatırlayanlar olur o dönem karakter sayısını kısmak için birleşik ve sessizlerle yazılırdı metinler Mrhb Nslsın vs.

                Daha sonra yapılan bir güncelleme ile GSM operatörlerininde girişimi ile 2007 yılında sorun bir çözüme kavuştu.

                TÜRKÇE KARAKTER SORUNU 12 EYLÜL’ÜN ÜRÜNÜDÜR!

 

Ayrıntılar için bknz: http://heyamet.blogcu.com/turkce-karakter-sorunu-12-eylul-un-urunu/601302

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir