Balıkesir Lunapark Alanı Çocuk Oyuncağı Değil!

AnalizPolitika

Written by:

Merhaba kıymetli okurlar, bu yazımızda sizlere bir örnekle nasıl yönetici olmamanız gerektiğini anlatacağız. Bu yazdıklarımızı birebir uygulanırsanız emin olun sizde günün birinde şehrin değerlerini satışa ortak olan, şüphe düşüren bir siyasi temsilci olursunuz. Çayınızı aldıysanız elinize tarih tarih süreci anlatalım size, aman ha okurken çayı püskürtmeyin, eşinizin garip bakışlarına maruz kalmanızı asla istemem.

Malum Büyükşehir borç çarkından çıkmak için düzenli arazi satışlarını getiriyor meclise. Bu arsalardan bir tanesi de yıllar önce Kültür Sarayı diye inşaatına başlanıp yarım kalan, ardından lunapark alanına dönüştürülen Cengiz Topel Caddesi’ndeki şehrin güzide konumlarından birinde bulunan 7 dönümlük arsa. Satılıp iş merkezi, plaza vs. yapılmak isteniyor. Bu istek karşısında şehirde bir takım hareketlenmeler oluyor. Buyrun birlikte inceleyelim:

Tarih: 19 Ağustos 2019 

CHP’nin milletvekili, il ve ilçe başkanları, eski yeni yöneticileri ve üyeleri alanda “SATMAYIN, KENT MEYDANI YAPIN” çağrısında bulunup bir basın açıklaması yapıyor. Buraya kadar problem yok. Bir kent meydanı olmayan Balıkesir için gerçekten kıymetli bir açıklama. Satışa sessiz kalmayacağız alkış, kıyamet konuşuluyor. Biz Balıkesir sakinleri olarak mutluca uzaklara bakıyoruz sayısal olarak muhalefet yüksek sayıda ne de olsa meclisten geçmez ”helal olsun” diye içimizden tekrarlıyoruz.

Tarih: 20 Ağustos 2019 

Meclis günü geldi çattı. Meclis gündeminin birinci maddesi olarak oylanan satışa iktidardan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve bir üye katılmıyor. Başkan katılmadı iktidar sayısal olarak daha da eksildi derken o da ne? CHP ve İYİ Parti’den toplam 3 meclis üyeside katılmasın mı meclise! ( Edremit Belediye Başkanı Hasan Selman Arslan, CHP’li Edremit Meclis Üyesi Halime Nalan Korkmaz, İYİ Parti Meclis Üyesi Emine Nur Çöller) Hoppala! ( bir dk daha bitmedi zira çayı burada püskürtmek için erken) Yapılan oylama 44-44 kalıyor. Başkan vekilinin olduğu taraf evet dediği için satış onaylanıyor. Katılan arkadaşlardan biri de ” ben burada hayır dersem onlarda benim ilçemde sattığım arazilere hayır der” diyerek siyaseti ne kadar ucuz ve çirkin yaptığını gösteriyor. Bu oylamaya katılmayanlar olmasına sinirden küplere binen CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın sitem dolu paylaşımlar yapıyor. Meclise katılmayan üyeleri kamuoyunu vicdanına bırakıyor. CHP tabanında ise meclis üyelerini böylesi önemli bir toplantıya dahi getiremeyen İl Başkanı Serkan Sarı hakkında konuşmalar, suçlamalar başlıyor.

Tarih: 7 Ağustos 2020

Tüm bu olaylar üzerine bir manevra yapmaya çalışan İl Başkanı Serkan Sarı Kurtdereli Heykeli önü ile Toplu Taşıma Merkezinde birkaç gün süre ile stant açarak imza kampanyası başlatıyor. Hiç sorumluluğu yokmuşcasına. Orada basına demeç veren Sarı ”Bugün dört gün sürecek bir imza kampanyası için bir araya geldik. Cuma, Cumartesi, Pazartesi ve Salı günleri olmak üzere dört gün boyunca burada kentimizin değeri olan, şu an lunapark arazisi olarak kullanılan Vergi Dairesi’nin yanındaki alanın satışına hep birlikte hayır diyebilmek için buradayız. Ve bu satışa engel olabilmek için halkımızı bu itirazımıza ortak olmaya ve bugün başlatmış olduğumuz imza kampanyasına da destek olmaya davet ediyoruz.” dedi. Yahu arkadaş demezler mi adama satışa engel olmak için halkı ortak olmaya davet ediyorsun ama sana daha önce bu fırsat verildi, sen meclis üyelerini bu satışa ortak olmamaya çağırabildin mi? diye.

Tarih: 28 Aralık 2021

Lunapark arsasının satış ihalesinin iptal edilmesi sonrasında tekrardan belediye meclisine geliyor. Oylama yapılacak. Bilin bakalım bu sefer ne oluyor. (Çaylara dikkat aman!) Lunapark arsasının bugünün ekonomik koşullarına göre gayrimenkul değerlemesi yapılması şartıyla Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul ediliyor. Böylesi bir meclise, ikinci bir fırsata bu kez de CHP’li üyeler Onur Çon, Özgür Dönmez, Ayhan Halil, Adil Levent Coşkun, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Onur Satıcı ve Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık gelmiyor.

Daha önce CHP Büyükşehir Meclis üyesi olan sonrasında çeşitli yollarla partiden ihraç edilen Mimar S. Cengiz Dikici’de başından beri dikkatle takip ettiği bu arsa hakkında haklı olarak ”CHP için böylesine önemli bir satış kararının oylandığı Meclis’te o gün 7 CHP’li üyenin izinli olmasını da eleştiren Bağımsız Meclis Üyesi Cengiz Dikici, “örtülü anlaşma, şaibeli durum görüntüsü” ve ” İl Başkanı ve Yönetimi bu satış kararında ki sorumsuzluğu kabullenmeli, üstlenmeli ve becerebilirse gereğini yapmalı.” şeklinde yorum yapıyor. Gel de Cengiz Bey’in açıklamasına katılma. Siyasi hataların bedeli kişisel değil toplumsaldır. Hata yapan siyasiler bedelini her ne kadar halka dahi ödetseler, hatanın gereğini yapıp kamuoyunun vicdanını da rahatlatmaları gerekmektedir değil mi sevgili okurlar?

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın bu konuda acil bir açıklama yapması şart olmuştur. Böylesi bir kıymeti kaybetmenin hesabını, üzerine düşen payı partililerden önce kamuoyuna vermelidir. O arazi herkesin sonuçta Balıkesir sakinlerinin arazisiydi. Partililerle hesaplaşması ise kurumsal yapının bileceği iş. Partinin şehirdeki en yetkili amiri, genel başkan temsilcisi il başkanı belediye meclis üyelerini toplantıya getiremiyorsa gerçekten ayıp, bilerek getirmiyorsa çok daha büyük ayıp. Sarı ilk toplantıda gelmeyenlerin kulağını çekmeyi becerebilseydi bugün kulağı çekilecek hale gelmezdi.

Bizim yazımız, sizin çaylarınız bitti diye düşünerek yazımızı burada sonlandırıyoruz. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz, yorumlarınızı bekliyoruz.

Politikhane Yazı İşleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir