BABALAR GÜNÜ NEDİR? TARİHÇESİ NEDİR?

Analiz

Written by:

Babalar günü nedir? Tarihçesi nedir? Ne zaman kutlanır?

Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi Babalar Günü’nün de olması fikrine sahipti.

Dodd’un babası altı çocuğu tek başına büyütmüştü ve Dodd, bu sebepten dolayı babasının doğum günü tarihi olan 5 Haziran’ın Babalar Günü olmasına yönelik çalışmalar yürütse de çalışmalar o tarihe yetişemedi. Böylece Babalar Günü kutlamaları Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelendi.

Tarihte ilk defa 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanan Babalar Günü, bu tarihten itibaren diğer ülkelerde kutlanmaya başlandı. 1924 yılında ise ABD Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını ilan etmiştir. 1972 yılında da başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü resmi olarak ABD’de kabul edilmiş ve resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlandı. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar Günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınlar.  Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklıdır. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp peygamberleri Hazreti İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19’unu  St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etemektedirler. Dünyanın farklı yerlerinde farklı tarihlerde kutlanan bu günde, genellikle baba, amca ve  büyük babalara duyulan sevginin ifadesi olarak çeşitli hediyeler verilmektedir.

Türkiye’de babalar günü 1980’li yıllardan bu yana kutlanıyor.

Politikhane ailesi olarak tüm babaların ”Babalar Günü’nü kutluyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir