40. YILINDA 12 EYLÜL AKP İKTİDARIYLA DEVAM EDİYOR

AnalizPolitika

Written by:

12 Eylül askeri faşist darbenin üzerinden 40 yıl geçti. Darbe döneminde 230 bin kişi işkenceli sorgulardan geçerek yargılandı. 571 kişiye idam cezası verildi, 50 kişi idam edildi. Çok sayıda insan iltica etmek zorunda kaldı, bir kısmı vatandaşlıktan çıkarıldı. Güvenlik devletinin takibine takılanlar kamusal haklarından men edildiler. Başlıca sendikalar kapatıldı, parlamentodaki partilerin kapılarına kilit vuruldu liderleri gözetim altına alındı. Çok sayıda yayın yasaklandı, gazeteciler yüzlerce yıllık ceza talebiyle yargılandılar. Cuntanın iktidarda olduğu süre boyunca ağır bir sansür ve yasaklama icra edildi.

Fakat 12 Eylül sadece hak ihlalleri, baskı ve özgürlüklerin yok edilmesinden; işkence, idam ve hukuksuzluktan ibaret değildir. Cunta 24 Ocak Kararları denilen iktisadi pakette ifade bulan neoliberal politikaların Türkiye’de uygulanabilmesi için muhalefetin susturulması, işçi ve halk hareketlerinin durdurulması için iktidara el koymuş ve böylece sermayenin yeniden üretim ve dolaşımının önündeki engelleri ortadan kaldırmaya soyunmuştur.

12 Eylül darbesinin ilk olarak toplumsal muhalefetin ön saflarına şiddet uygulaması tesadüf değildir. Muhalif kurumların yanına alabileceklerini teslim almış, grevleri, toplu gösteri hakkı başta olmak üzere demokratik hakları, yanı sıra siyasal özgürlükleri yok etmiş, sosyalistlere, muhaliflere, işçi önderlerine karşı adeta bir sürek avı yürütmüştür. Bir Anayasa oluşturduktan sonra parlamenter sistemi yeniden tesis ederek kışlasına geri çekildiğini iddia eden asker o kışlaya gerçek anlamda asla dönmemiştir. MGK’da yasama organının yasal ama uygunsuz bir kurumu olarak karar alma süreçlerini yönlendirmiştir.

12 Eylül, sistemi kendisinden sonraki gelişmeleri belirleyen bir rol oynamış, hem devleti hem de toplumsal ilişkileri yeniden düzenlemeye soyunmuştur. Neoliberal kapitalizmin gereksinimlerini gözeten bütün iktidarlar 12 Eylül’ün mirasını doğru anlayarak Anayasadan başlamak üzere kurumların ihtiyaç oldukça yeniden düzenlenmesinde, emekçilerin hak ve kazanımlarını ortadan kaldırmak pahasına rahat davranmışlardır. Bugün içinde yaşadığımız siyasi sistem de bu bakımdan 12 Eylül cuntasının açtığı yolda ilerleyerek kurulmuştur. 12 Eylül darbecileri meydanı sivillere terk ettiklerinde bile fikirleri iktidarda kalmıştır.

Bugünkü tek adam rejimi 12 Eylül mirasının emin ellerde olduğunun göstergesidir. Aynı sadakatla emekçilerin hakları budanmaya devam edilmekte, muhalif kesimler susturulmaya çalışılmakta, sansür aynı yoğunlukta işlemektedir ve aynı hukuksuzluk bakidir. İktidar politikalarını eleştiren, kabul etmeyen, bu politikalara karşı mücadele etmek isteyen, hak ve özgürlük talep eden her toplumsal ve siyasal kesimi AKP iktidarı saldırı hedefine koymaktadır.

Dün 12 Eylül rejiminin halka, işçi sınıfına, emekçi kitlelere, ezilenlere yönelik işlediği suçlara karşı nasıl mücadele edilmişse tek adam yönetiminin gerici, faşist bir sistem kurma çabalarına karşı da mücadele devam edecektir. Bu gerici kuşatmayı dağıtacak olan ise emek ve demokrasi güçlerinin birlikteliği ve ortak mücadelesidir. Gerçek demokrasiyi kazanmanın güvencesi birliğimiz ve birleşik mücadelemizdir.

 

EMEK PARTİSİ

BALIKESİR İL ÖRGÜTÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir